Meie klubi treenerid Kirke ja Marge osalesid 18.-24. oktoobril Erasmus+ sporditöötajate õpirändel Portugalis Santa Maria da Feiras, et süvendada oma teadmisi erivajadustega sportlaste toetamisest ja tutvuda Portugali spordisüsteemiga. Projekti “Vees on kõik võrdsed” eestvedaja on Eesti Paraujumise Liit.
1. päev: Portugali ja kohaliku spordisüsteemiga tutvumine
Õpiränne algas kohtumisega kohaliku ujumisklubi ja spordiasutuste esindajatega. Päeva eesmärk oli tutvuda, kuidas Portugalis on korraldatud erivajadustega sportlaste treeningud ja kuidas neid toetatakse avaliku sektori ja klubi tasandil.
2. päev: Praktilised koolitused linna hallatavates ujulates
Koolituspäev keskendus treeneritele, kes töötavad erivajadustega lastega ujumise alal. Treenerid said praktilisi juhiseid, kuidas hinnata laste ujumisoskust ning vajadusel kohandada harjutusi vastavalt lapse erivajadustele. Koolituse praktiline osa toimus vees ja hiljem arutati õpitut auditooriumis.
3. päev: Koolikülastus ja õppevõimalused
Kolmandal päeval külastasime kohalikku kooli, kus nägime, kuidas koolihariduses arvestatakse erivajadustega lastega. Koolitunnid on mitmekesised, õpilased saavad osa nii sporditundidest kui ka ujumistreeningutest. Erivajadustega õpilased on klassidesse kaasatud, neile on toeks tugiisikud ja spetsiaalselt väljaõppinud õpetajad.
4. päev: Kohtumine Portugali ujumisliiduga Portos
Neljas päev viis meid Porto linna, kus kohtusime Portugali ujumisliidu esindajatega. Arutasime nende rahastusmudeleid, klubide tegevusplaane ja klassifikatsiooni süsteemi, mis kehtib erivajadustega ujujate puhul. Saime teada, et liit pakub stipendiume lootustandvatele para- ja erivajadustega sportlastele.
5. päev: Linnaruumi ja sportimisvõimaluste analüüs
Õpirände viimasel päeval tegime linnatuur Santa Maria da Feiras, et vaadelda, kuidas on korraldatud üldine liikumis- ja sportimistaristu. Linnas on küll jalakäijate teed, kuid kergliiklusteid napib ja osad kõnniteed osutusid ebamugavaks liikumispuudega inimestele. Olime tänulikud, et nägime ka linnaruumis kergliiklusteed, mis ühendab kooli kesklinnaga, pakkudes tervislikku liikumisvõimalust.
Õpiränne pakkus meie klubi liikmetele palju uusi teadmisi ja kogemusi. Nägime lähemalt, kuidas Portugalis toetatakse erivajadustega sportlasi, ja ammutasime ideid, kuidas oma tööd Eestis tõhusamalt korraldada. Lisaks oli väärtuslik kohtuda teiste spetsialistidega ning vahetada teadmisi ja kogemusi. Täname Erasmus+ programmi ja kõiki osalejaid selle võimaluse eest!