Algõpetuse ABC

Selleks, et ujumise algõpetus oleks vanematele selgem ja arusaadavam, oleme koostanud nimekirja vajaliku teabega, mis käsitleb ujumise algõpetust.

Miks on ujumise algõpetus vajalik?

💧 Ujumise õppimiseks on optimaalne vanus 5.-7. eluaasta. Pärast seda võib vaja minna individuaalset õpet, et ujumine selgeks saada.

💧3.-4. eluaastal hakkavad lapsel kujunema hoiakud. Kogedes vees positiivseid emotsioone, kujuneb lapsel positiivne hoiak vee ning ujumise suhtes.

💧Laps tunneks vees olemisest rõõmu ning oskab vajadusel ennast päästa.

💧 Vanem tunneks suuremat turvalisust, kui lapsel on esmased ujumisoskused omandatud.

Mis kursuse jooksul omandatakse?

💧 Olenevalt kursuse pikkusest, toimumiskohast ning laste üldisest tasemest võib kursusel omandatu veidi erineda.

💧 Esmane eesmärk on veega sõbraks saamine väikeses basseinis. See tähendab, et lapsel ei ole hirmu vee vastu vees, kus tal jalad põhja ulatuvad. Ta oskab seal vette välja hingata, oskab nägu vette panna, oskab sukelduda, oskab hõljuda kõhuli ning selili, oskab vee peal libiseda, oskab kõhuli ning selili asendis krooli jalgadetööd, oskab vette siseneda ja väljuda.

💧 Lisaks on eesmärk suures basseinis omandada samad oskused nagu väikeses basseinis, kuid alguses abivahenditega. Abivahendid on head abilised ujumisoskuse omandamisel, sest ujumine on füüsiliselt raske (nt ei sarnane ujumise jalgadeliigutus maapeal tehtavate liigutusteks) ning hingamine ei ole niivõrd lihtne kui maapeal. Samm-sammu haaval liigutakse järjest vähemate abivahendite poole.

Milline näeb ujumise algõpetus välja?

💧 Kursuse alguses lepib treener lastega kokku käitumisreeglid, et kõigil oleks võimalik mugavalt ujumisoskusi omandada. Peamine on see, et laps suudaks treenerit tähele panna ning ei oleks füüsiliselt ega vaimselt vägivaldne teiste vastu.

💧 Esimesed tunnid omandatakse ujumisoskusi samm-sammu haaval väikeses basseinis, kus jalad lähevad põhja (v.a Aktiiv Spordis). Oskused on loetletud üleval punktis.

💧 Suurde basseini liigutakse siis, kui lastel on omandatud esmased oskused, mis võimaldavad neil abivahendiga vees edasi liikuda. Tavaliselt on selleks kõhuli või selili krooli jalgadetööga edasiliikumine vöö ning laua/nuudliga.

💧 Kursuse lõppedes on esmaste ujumisoskuste omandajatel võimalik liituda treeningrühmaga. Vastava info saadab treener kursuse lõpu lähenedes.

💧 Ole julge küsima tagasisidet lapse arengu kohta oma treenerilt jooksvalt kursuse jooksul.

Kuidas last kursuse jooksul toetada?

💧 Harjutada kodus vette välja hingamist ehk mullide puhumist. Seda saab teha suuremas kausis, vannis või duši all.

💧 Harjutada kodus ujumisprillide kandmist, et see ujumistunnis võõras ei oleks. Sättida kodus prillid lapse mõõtudele vastavaks, et prillid püsiksid ees ning ei laseks vett sisse. Lisaks saab harjutada vannis või duši all prillide kandmist.

💧 Käia koos lapsega ujumas, et laps saaks vabamas õhkkonnas vanema toega harjutada ning ka õpitud ette näidata.

💧 Olla lapsele toeks. Lapsed on nii iseloomult kui ka oma varasema veekogemuse poolest väga erinevad ning sellest tulenevalt võib lapse ujuma õppimise kulg olla erinev ning see on normaalne. Lisaks oleks oluline märgata lapse pingutust ning positiivselt kiita oskusi/käitumist, mis hästi välja tuleb.

Kui tekkis huvi algõpetuse vastu, siis meie kursused leiad siit. Algõpetusi tähistab lühend on AÕ. 

Juunioride MMi üheksas!

5.-8. septembril toimus juunioride maailmameistrivõistlused avaveeujumises Itaalias, Algheros. Meie klubist oli 10 km ujumisdistantsil stardis Jaan Pasko. Jaan saavutas suurepärase 9. koha ajaga 2:01:58.80!  Osalejatest oli Jaanist kiirem ainult üks 17.

Loe rohkem

Ralf Roose õpib ja ujub USAs!

Sellest aastast on kodumaa tolmu jalgelt pühkinud TUKi rinnuliujuja Ralf Roose, kes suundus USAsse õppima ja ujuma. Uurisime, kuidas tal läheb ja millised on ta tulevikuplaanid.

Loe rohkem

Anna Hoogu – igaüks väärib võimalust

Nädalavahetusel toimub Aura veekeskuses 15. korda erivajadustega inimestele suunatud ujumisvõistlus Anna Hoogu. Meie, usinad blogitrükkijad, leiame, et selline võistlus väärib rohkem esiletõstmist. Väärika Viieteistkümne puhul uurisime eestvedajalt Marge Kõrkjaselt rohkem eelolev võistluse kohta.

Loe rohkem